
Zabezpieczenie przeciwpożarowe do hali przemysłowej
Prawidłowe zabezpieczenie stalowej konstrukcji na hali przemysłowej, zwłaszcza takiej w której przeprowadzane są procesy produkcyjne generujące ekstremalne temperatury, jest jednym z priorytetów podczas ustanawiania odcinków linii produkcyjnych. Podczas gdy stal używana do konstrukcji takich hal jest całkowicie niepalna, bardzo łatwo ulega wypaczeniu i odkształceniu po długotrwałym wystawieniu na działanie wysokiej temperatury.
Preparaty do zabezpieczenia konstrukcji stalowych
Mimo iż temperatury w halach produkcyjnych są o wiele niższe niż temperatura topnienia większości stopów stali, używanych do budowy szkieletów i elementów owej hali, jest na tyle wysoka by powodować osłabienie konstrukcji, zwłaszcza tych jej części, które położone są najbliżej źródła ciepła. Do zabezpieczenia stali przed wszelkimi uszkodzeniami, mogącymi powstać pod wpływem ekstremalnych temperatur używane jest więc wyłącznie najbardziej sprawdzone zabezpieczenie ppoż konstrukcji stalowej. Najpopularniejszym i najtańszym zabezpieczeniem jest farba ogniochronna, która nie przewodzi ciepła i jest stosowana również w konstrukcjach sejfów i szaf ogniotrwałych. W przypadku możliwości zagrożenia ogniskiem pożarowym o wysokiej temperaturze spalania, konstrukcja malowana jest natomiast farbą pęczniejącą, która pod wpływem wysokich temperatur tworzy warstwę całkowicie nieprzepuszczającą ciepła oraz chroni stal przed efektem bezpośredniego kontaktu z otwartym ogniem. W większości obiektów przemysłowych jest to zabezpieczenie wystarczające do ochrony konstrukcji do czasu uruchomienia aktywnego systemu przeciwpożarowego. W zakładach pracy które przeprowadzają termiczną obróbkę materiałów, używane są również okładziny z materiałów niepalnych o wysokiej gęstości, oraz zabezpieczenia natryskowe.
Okładziny to płyty materiałów, przede wszystkim gipsu, osłaniające konstrukcję przed kontaktem z otwartym ogniem. Zabezpieczają przed znacznie wyższymi temperaturami niż farby ochronne, a jednocześnie są bardzo przystępne cenowo. Natryskowe zabezpieczenia, natomiast, są mieszankami ceramicznymi, nakładanymi bezpośrednio na zabezpieczaną konstrukcję, i działają bardzo podobnie do płyt okładzinowych, choć są zdecydowanie łatwiejsze do położenia w wybranym miejscu.