
Przykłady praktycznych beczek
Wykorzystywanie wody pochodzącej z różnych źródeł to dla mnie sposób na spore oszczędności. Teraz doskonale wiem, że alternatywą w przypadku niektórych działań związanych z wodą może być deszczówka. Mogę ją wykorzystywać, ponieważ przy moich budynkach znajdują się metalowe rynny. Beczka będąca zbiornikiem jest ważnym elementem tego systemu zbierania deszczówki.
Gdzie można ustawiać zbiorniki?
Co jest określane przy użyciu słowa beczka? Chodzi tutaj zwykle o specjalnie przygotowany zbiornik o konkretnym w kształcie. W momencie planowania mojego systemu zbierania deszczówki przekonałem się o tym, że beczki mogą być naprawdę zróżnicowane pod względem średnicy i całkowitej pojemności. Z początku korzystałem z mniejszych beczek wykonanych z tworzywa sztucznego. Nadal uważam, że przy działaniach na mniejszą skalę są to świetne rozwiązania. Tym bardziej że producenci sprzedają je razem z pokrywami, w których można łatwo wykonać otwory konieczne do wprowadzenia tam rury na deszczówkę. Zbiorniki beczki mają wtedy korzystny wpływ na jakość wody, ponieważ nie ma tam zbędnych odpadów takich jak liście i tym podobne. W oryginalnych beczkach przystosowanych fabrycznie do zbierania deszczówki znajdują się jeszcze na dole dodatkowe otwory do jej odprowadzania. W takich zbiornikach deszczówka może być od razu filtrowana. Zgodnie z zaleceniami nadaje się ona przede wszystkim do nawadniania ogrodu.
Przechodząc jednak do beczek, muszę tutaj zwrócić uwagę, że większe egzemplarze powinny być montowane na metalowych platformach, ponieważ wtedy woda będzie z nich spływała pod dużym ciśnieniem bez konieczności uruchamiania pompy elektrycznej. Jeszcze Innym przykładem zbiornika beczki jest taka przystosowana do zakopania pod ziemią. Wtedy pompa jest elementem koniecznym.