
Profesjonalne podłogi sportowe
Z pewnością nikt z nas ćwicząc na sali gimnastycznej czy pocąc się w siłowni nigdy nie zastanawiał się nad rodzajem nawierzchni, po jakiej stąpamy. Podłogi w obiektach sportowych, niezależnie od szczegółowego przeznaczenia, muszą posiadać konkretne właściwości, zapewniać komfort użytkowania, a jednocześnie bezpieczeństwo. Innymi słowy podłoga sportowa musi spełniać konkretne normy, aby mogła być dopuszczona do użytku.
Cechy i rodzaje podłogi do obiektów sportowych
Ten szczególny rodzaj podłogi przeznaczony jest do szczególnych miejsc, a konkretnie pomieszczeń, gdzie odbywają się regularne treningi, ćwiczenia, taniec i każdy rodzaj zintensyfikowanego ruchu. Są to zatem sale gimnastyczne, siłownie, sale fitness, sale taneczne, boiska do gry zarówno w gry zespołowe, jak i przeznaczone do tenisa, badmintona i wielu innych dyscyplin sportowych. Obciążenia, do jakich dochodzi na takiej podłodze bywają różne, w zależności od sposobu jej eksploatowania. Dlatego rodzaj podłogi sportowej musi być dopasowany przede wszystkim do rodzaju dyscypliny przeważającej w konkretnym miejscu. Głównymi cechami każdej dobrej podłogi sportowej jest wytrzymałość i trwałość. Liczy się także izolacyjność termiczna i akustyczna, w zależności od uprawianej dyscypliny. Bardzo ważna jest podwyższona sprężystość podłogi, co zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Każda podłoga sportowa powinna zapewniać odpowiedni do sposobu użytkowania poślizg. Bardzo ważnym kryterium jest także odporność na ścieranie i wilgoć, oraz oczywiście łatwość w czyszczeniu. Powierzchnia podłogi sportowej musi utrzymywać odpowiednią stabilność i jednolitość pod działaniem zmiennych sił dynamicznych lub statycznych. Każde ewentualne jej uszkodzenia powinny być natychmiast naprawiane ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. Jak zatem dokonać właściwego wyboru podłogi sportowej do danego obiektu? Do podłóg tego typu zaliczamy trwałe podłogi sportowe drewniane, które należą do podłóg powierzchniowo elastycznych, podłogi punktowo elastyczne oraz podłogi kombinowane i mieszane. Trwałe podłogi sportowe drewniane zbudowane są z warstwy elastycznej, której zadaniem jest rozkładanie obciążeń, oraz z okładziny drewnianej, najczęściej w postaci parkietu. Ten rodzaj podłogi najlepiej sprawdza się przy grach zespołowych.
Podłoga punktowo elastyczna to podłoga z tworzywa sztucznego. Tutaj również mamy warstwę elastyczną montowaną do podłoża, oraz warstwę nawierzchniową. Taka podłoga świetnie sprawdza się przy grze w tenisa ziemnego, badmintona lub na salach gimnastyki korekcyjnej. Podłoga kombinowana natomiast jest połączeniem dwóch poprzednich, dzięki czemu posiada bardzo szerokie zastosowanie.