
Nowoczesny automat do obróbki CNC
Bardzo wiele procesów produkcyjnych wymagało gotowych elementów, obrobionych za pomocą maszyn CNC. Podczas gdy przy elementach o małej powierzchni nie stanowiło to problemu, duże części musiały być obrobione w bardzo dużym stopniu, co zajmowało wiele czasu i wymagało osobnych stanowisk obróbkowych, przeznaczonych wyłącznie do tego zadania. By usprawnić proces produkcji, zdecydowaliśmy unowocześnić linię produkcyjną, wyposażając ją w nowe i lepsze automaty.
Automat produkcyjny do obróbki metali
Podstawowym automatem produkcyjnym na terenie całego zakładu były standardowe roboty montażowe. Nie były one niczym więcej niż automatycznymi ramionami wyposażonymi w narzędzia niezbędne do wykonywania prac na konkretnym odcinku linii produkcyjnej, a mimo rozwoju technologii, w dalszym ciągu zachowywały standard zaawansowania. Naszą uwagę przykuł jednak stosunkowo nowy robot CNC, różniący się od posiadanych automatów przede wszystkim poziomem rozbudowania oraz możliwościami. Robot ten posiadał trzy ramiona, przeznaczone do wykonywania odmiennych zadań, z których dwa zostały specjalnie zaprojektowane do frezowania i obróbki materiałów za pomocą narzędzi elektrycznych. Funkcjonalnością nie odróżniał się od typowych frezarek czy stołów obróbkowych, aczkolwiek w przeciwieństwie do nich, robot mógł być ustawiony na stanowisku produkcyjnym i wykonywać prace jako część procesu konstrukcyjnego. Jako maszyna bardzo precyzyjna i zaawansowana, umożliwiał podłączenie nie tylko typowych wierteł i frez obróbkowych, przeznaczonych do stołów i frezarek, ale również narzędzi laserowych do prac precyzyjnych. Wyróżniał się również zaawansowaniem programu sterującego, wymagającego obsługi przez profesjonalnego inżyniera, gdyż owy program był zdecydowanie bardziej rozbudowany, pozwalając na zaprogramowanie funkcji dotychczas niespotykanych w prostych maszynach automatycznych, głównie wykonujących monotonne i pojedyncze prace w ciągłym trybie.
Automaty frezujące mogły więc nie tylko wykonywać pracę dotychczasowych robotów w konkretnym punkcie, ale również samoczynnie poddawać materiały obróbce, eliminując konieczność wcześniejszego wykonywania na nich jakiejkolwiek pracy. Umożliwiało to przyspieszenie procesu produkcji, oraz nakładu pracy wykonywanej przez fizyczny personel zakładu.