Kto musi wykonać świadectwo poboru energetycznego?
Przy projektowaniu i budowie nowych budynków zwraca się obecnie większą uwagę na to, aby jego użytkowanie wymagało używania jak najmniejszych ilości energii. Można to osiągnąć dzięki użyciu specjalnych materiałów konstrukcyjnych, odpowiedniej izolacji i doborze odpowiedniej ilości i rozmiarów okien.
Jak właściwie sporządzić świadectwo poboru energii?
Od kilku lat większą uwagę przykłada się do tego, aby zużywać jak najmniejsze ilości energii. Oczywiście jest to spowodowane troską o środowisko naturalne, które obecnie znajduje się w złym stanie na skutek działalności człowieka. Zmniejszyć pobór energii można już na etapie projektowania budynku. Jak to możliwe? Wystarczy do budowy danego budynku zastosować odpowiednie materiały, zadbać o skuteczną izolację termiczną i dostosować liczbę i rozmiar okien do nasłonecznienia danego budynku. Aby bardziej skłonić projektantów i deweloperów do projektowania nowych, bardziej ekologicznych budynków, są oni zobowiązani prawnie do sporządzania tak zwanego świadectwa poboru energii. Dokument ten określa spodziewany pobór energii w danym obiekcie a także pomysły i wskazówki, jak jeszcze bardziej zmniejszyć pobór energii. Ponieważ dokument ten jest dość skomplikowany, charakterystyka energetyczna budynku dla inwestora może być sporządzona na zlecenie przez fachowców, to znaczy specjalistów z branży budowlanej czy też architektonicznej. Dokument ten należy sporządzać raz na dziesięć lat lub do momentu wykonania większego remontu, który ma wpływ na zużycie energii w danym budynku. Mowa tutaj głownie o wymianie kotła grzewczego lub całej instalacji grzewczej. Bardzo ważny jest fakt, że dokument ten powinien być sporządzony zarówno w przypadku budynków użyteczności publicznej jak i budynków mieszkalnych, które zostały wybudowane po 2009 roku. Stworzenie charakterystyki energetycznej jest wymagane aby uzyskać pozwolenie na budowę budynku.
Od kilu lat widać wyraźne, że wszyscy przykładamy większą uwagę do oszczędności energii. Tyczy się to również projektantów lub właścicieli firm deweloperskich, którzy muszą projektować takie budynki, w których zużycie energii będzie jak najmniejsze. Dodatkowo, każdy deweloper jest zobowiązany do sporządzenia dokumentu, określającego planowany pobór energii w nowym obiekcie.