
Jakie jest zastosowanie turbosprężarek?
W przypadku rynku motoryzacyjnego ciężko mówić o jednym trendzie, czy jednym, realizowanym przez producentów, celu. Z uwagi na różne potrzeby klientów, związane z wielkością samochodu, kosztami jego utrzymania, również mocą i prędkością, a nawet wyglądem i gadżetami dostępnymi w jego wnętrzu, na rynku dostępne są różne modele. Podstawowy podział dotyczy jednak typu silnika oraz rodzaju paliwa, którym zasilany jest pojazd. Trzy, jego podstawowe typy do benzyna, olej napędowy oraz gaz. W ostatnim czasie na rynku pojawiają się również pojazdy elektryczne.
Turbosprężarka – czystsze powietrze?
Ekologia to ważny element, również dla producentów samochodów. Tym bardziej, iż każdy z produkowanych obecnie pojazdów, również starsze modele samochodów, muszą spełniać określone wytyczne, dotyczące maksymalnej, dopuszczalnej emisji spalin. Niejednokrotnie ilość spalin wydalanych przez samochód jest sprawdzana w trakcie przeglądu i może zaważyć na dopuszczeniu samochodu do ruchu drogowego na kolejny rok. Z drugiej strony nadmiar spalin może świadczyć o problemach z którymś z elementów układu, z silnikiem i mieć poważne konsekwencje, związane z kosztowną naprawą uszkodzonych części. W przypadku silników spalinowych jednym z elementów, zapewniających samochodowi lepsze osiągi, jest turbosprężarka. To element napędzany spalinami, który następnie, pod ciśnieniem, przekazuje do silnika. Proces ten zapewnia lepsze przyśpieszenie i możliwość uzyskania większej prędkości w krótszym czasie. To bardzo popularny element w przypadku wszystkich pojazdów spalinowych. W zależności od typu pojazdu, sposobu jego użytkowania, rdzeń turbo może średnio wytrzymać do 200 000 przejechanych kilometrów. Łopatka turbiny kręci się z prędkością nawet 100 000 obrotów na minutę, a ostra jazda bardzo mocno rozgrzewa turbosprężarkę. Wynika to z faktu, iż spaliny potrafią osiągnąć 900 stopni Celsjusza, dlatego po pewnym czasie dochodzi do zużycia rdzenia.
W przypadku odczuwalnym oporów podczas przyśpieszenia, czy faktu, iż samochód jest po prostu wolniejszy, może to wynikać z problemów z turbosprężarką. Najczęściej element ten umiejscowiony jest w okolicach silnika, pozostaje jednak nieco ukryty, przez co niedoświadczeni kierowcy pomijają ten element podczas bacznej obserwacji silnika. Na rynku dostępne są nowoczesne, wysokiej jakości elementy zamienne, które pozwalają na pełną regenerację turbosprężarki, a co za tym idzie, również na całkowite przywrócenie sprawności pojazdu. Wymiana elementów tego typu wykonywana jest w warsztatach samochodowych.