
Impregnowanie drewna lazurą
Drewno to elegancki i piękny materiał, który potrzebuje odpowiedniego zabezpieczenia, aby był trwały i jak najdłużej zachował swoje walory estetyczne. Do odpowiedniej ochrony powierzchni drewnianej możemy zastosować lazurę. Co to właściwie jest i jakie ma rodzaje?
Jak wybrać najlepszą lazurę do zaimpregnowania drewna?
Lazura to preparat, który zabezpiecza drewno przed czynnikami zewnętrznymi, przyspieszającymi niszczenie materiału. Najbardziej szkodliwe są oczywiście wilgoć i promienie słoneczne, ale które mogą powodować butwienie lub mikropęknięcia, a to z kolei prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów oraz ataku szkodników. Lazurę produkuje się na bazie żywic alkidowych, jest ona mrozoodporna, dodatkowo ochroni powierzchnię przed promieniowaniem UV oraz inne niesprzyjające czynniki. Lazura do drewna utrzymuje efekt ochronny przez około 3-4 lata przy odpowiednim jej nałożeniu. Powłoka, którą pozostawia preparat ma delikatne satynowe wykończenie, nie ma tutaj wrażenia wyrazistego połysku, jak w przypadku np. lakierobejcy. Do wyboru jest kilka rodzajów lazury, np. wodorozcieńczalna, która zawiera mikrocząsteczki głęboko wnikające w strukturę drewna, aby tworzyć elastyczną ochronną, lazura olejna to bardziej dekoracyjna alternatywa, która sprawia, że słoje są doskonale widoczne, a drewno nie ulega zjawisku pęcznienia i kurczenia się, wersja żelowa sprawdzi się jako wykończenie elementów stolarskich, jak ramy okien, drzwi lub drewniane konstrukcje małej architektury.
Decydując się na impregnowanie drewna lazurą wziąć pod uwagę przerwę między malowaniem kolejnych warstw, powinna ona być nie krótsza niż 12 h, ale można odczekać nawet dłużej, jeśli chcemy, aby preparat dobrze wyschnął. Lazurowanie drewna skutecznie ochroni je przed wilgocią oraz promieniowaniem słonecznym, a także zapewni ciekawe wykończenie.