Doświadczenie a kolor pasa karate

Najpewniej wielu z nas zastanawia się dlaczego osoby trenujące karate noszą różnorodne kolory pasów. To bardzo ciekawe, ponieważ poza samą długością lat treningu mają tez inne znaczenie. Jest to bardzo interesujący temat i jeśli chcielibyśmy praktykować tą sztukę walki powinniśmy nabyć wiedzy dotyczącej stopni rozwoju w karatek.

Kolorystyka pasów w karate

niebieski pas karateWiele osób trenujących karate nosi różnorodne kolory pasów, dzięki którym odróżniać możemy jak długo są już adeptami tej sztuki walki. Warto jednak nadmienić, iż noszenie pasa przy karate-gi nie jest jedynie dodatkiem, ale również świadczy o poziomie wiedzy i dojrzałości adepta. Dlatego dany kolor ma symbolikę. Biel sugeruje nam nową osobę, która jest gotowa na nowe doświadczenia, z kolei pomarańcz o podstawowej wiedzy, która dopiero się rozwija. Następnie niebieski pas karate ukazuje większy rozwój fizyczny, pogłębienie wiedzy dotyczącej samej sztuki walki. Po tym pasie otrzymuje się pas żółty – ten, który napawa nas dumą, ponieważ technicznie wiemy już niemal wszystko i chcemy ciągle walczyć. Dlatego otrzymujemy pas zielony dopiero w momencie, gdy ustabilizujemy swoje emocje i rozpoczniemy pogłębianie wiedzy nie tylko fizycznej, ale duchowej i intelektualnej. Pas brązowy oznacza to, że jesteśmy już na dobrym poziomie technicznym fizycznie, ale również psychicznie i intelektualnie. Dostając pas czarny będziemy mogli już jedynie doskonalić to co mamy.

Karate to piękna sztuka walk wschodnich, jednak nie tyko fizycznie. Uczy ona duchowości i rozwoju intelektualnego. Trenując karate dojrzewamy. Dlatego w tym sporcie wykorzystywane są kolory pasów symbolizujące poziom wiedzy technicznej, duchowej i intelektualnej adepta sztuk walki. To intrygujący proces warty poznania przez każdego.


Opublikowano

w

przez

Tagi: