
Bezpieczne prace na wysokości w Warszawie
Prace na wysokości to wszelkie roboty wykonywane na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Pracą na wysokości nie jest praca wykonywana niezależnie od wysokości, jeżeli stanowisko pracy jest osłonięte ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami, ścianami z oknami oszklonymi lub gdy stanowisko takie jest wyposażone w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości.
Standardy prac na wysokości
Prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Upadek z wysokości jest bardzo częstą przyczyną wypadków, na ogół ciężkich lub śmiertelnych. Np. w roku 2002, zgodnie z danymi GUS, upadek stanowił przyczynę ponad 30 % wszystkich wypadków przy pracy, odnotowanych w Polsce. Dlatego podczas różnego rodzaju prac budowlanych, konserwatorskich, montażowych wykonywanych na wysokości, muszą być zachowane wyjątkowe środki ostrożności z uwagi na duży stopień zagrożenia zdrowia i życia pracowników. raca na wysokości oznacza między innymi pracę na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, stropach, kominach, drabinach lub innych podwyższeniach, gdzie stopy pracownika znajdują się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem terenu lub poziomem podłogi. Pracą na wysokości nie jest praca na powierzchni, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje pracownik, jeżeli powierzchnia ta jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi albo wyposażona jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości np.: podnośnik zabudowany. Wymagania dopuszczające pracowników do wykonywania pracy na wysokości są przestrzegane przez pracodawców, którzy oferują prace na wysokościach w Warszawie, po wpisaniu w wyszukiwarkę google: praca na wysokości warszawa znajdziemy wszelkie potrzebne nam informacje. Posiadanie aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Skierowanie na badania wysokościowe powinno zawierać wyraźną adnotację o pracy powyżej lub poniżej 3 m. Odbycie szkolenia w zakresie bhp oraz instruktaż stanowiskowy zapoznający ze specyfikom prac na wysokości oraz zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy. Zagwarantowanie środkami ochrony indywidualnej oraz posiadanie umiejętności posługiwania się nimi. Zapoznanie pracowników z oceną ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą.
Jeśli nie dopuszczamy możliwości, że któraś ze ścian zostanie otwarta w czasie przebywania pracownika na wysokości, to praca ta nie wymaga orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy na wysokości, ani konieczności stosowania indywidualnych środków chroniących przed upadkiem. Ta informacja jest bardzo istotna.