
Beton cire
Cement to najpopularniejszy i najwszechstronniej wykorzystywany surowiec do produkcji wszystkim znanego betonu. Skojarzenia z betonem są dość uproszczone i sprowadzają się do wizjì ociężałych, pozbawionych uroku budowli przemysłowych, komunikacyjnych i osiedli mieszkalnych z lat 70-tych i 80-tych wykonanych w technice wielkiej płyty. Od jakiegoś już czasu beton zmienił jednak swoje oblicze, a wykonane z niego elementy są jednymi z najbardziej pożądanych przy aranżacjach i wykończeniach wnętrz. Stało się tak dzięki ścisłej współpracy jaką podjęli producenci z centrami naukowymi.
Funkcjonalność i zastosowania mikrobetonu
Bardzo ciekawym przykładem osiągnięcia wyjątkowego pod każdym względem betonu jest mikrobeton. W Polsce spotkamy jeszcze synonimy takie jak mikrocement, beton cire lub beton milimetrowy. Za każdym razem gdy spotkamy się z jednym z tych określeń będzie ono oznaczało ten sam materiał. Cechą, która najbardziej odróżnia mikrocement od innych mieszanek jest jego grubość użytkowa nieprzekraczająca 3 milimetrów. Kolejną wyjątkową cechą tego materiału jest możliwość wykonania jednorodnej warstwy bez widocznych połączeń i dyletacji nawet na bardzo dużych powierzchniach. Nieocenioną zaletą mikrobetonu jest możliwość położenia go na niemal dowolnej powierzchni po uprzednim jej odpowiednim przygotowaniu. Zachowuje swoje właściwości ułożony na drewnie, betonie, glazurze, płytach K-G, panelach podłogowych, szkle, metalu, plastiku i każdym materiale drewnopodobnym. Istnieją trzy główne przyczyny dlaczego mikrobeton można układać na tak wielu różnorodnych podłożach. Pierwszym powodem takich możliwości jest bardzo duża przyczepność do wymienionych podłoży. Drugą właściwością jest elastyczność dająca swobodę wyginania mikrocementu w dowolnym stopniu. Trzecią właściwością zapewniającą możliwość układania na tak wielu powierzchniach jest wybitna odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne. Pierwsze zamysły stosowania mikrobetonu dotyczyły wnętrz lokali jednak po zastosowaniu na nim impregnatów i lakierów okazało sìę, że z powodzeniem można go stosować w warunkach zewnętrznych.
Jedną z zalet mikrocementu jest możliwość kształtowania na jego powierzchni mniej lub bardziej widocznego rysunku. Tak więc faktura zależy wyłącznie od oczekiwań inwestora. To samo dotyczy koloru mikrocementu. Można go barwić bez ograniczeń na dowolny kolor. Te możliwości pozwalają dzięki mikrocementowi tworzyć dowolny styl. Może być rustykalnie, nowocześnie, loftowo lub minimalistyczni. Wszystko zależy od inwencji i oczekiwań. Mikrocement można stosować w każdym lokalu niezależnie od przeznaczenia. W razie uszkodzenia jego powierzchni można ją bardzo szybko naprawić.